Od určitého stupně opotřebení mohou pneumatiky na traktoru představovat pro vás a váš provoz nebezpečí. Pokud nechcete, aby vás pneumatiky nenechaly na holičkách uprostřed rozdělané práce, věnujte pozornost následujícím bodům:

Jak zjistit, kdy už opotřebená pneumatika vyžaduje výměnu

Vyboulená bočnice

Vyboulení na bočnici pneumatiky

Vyboulení na bočnici pneumatiky


Jedním z příznaků, který byste nikdy neměli ignorovat, je (sebemenší) vyboulení na nahuštěné pneumatice. Pokud se při huštění pneumatiky objeví na bočnici boule, znamená to, že je struktura pneumatiky poškozená, patrně od kamene, kořene stromu, padlé větve nebo bočního nárazu.

Zemědělské pneumatiky mají ve svém nitru textilní nebo kovové vrstvy, které působí jako pás, aby dokázaly odolávat tlaku a snášet velká zatížení. Dojde-li k narušení jejich struktury, působí tlak v nahuštěné pneumatice pouze na samotnou pryžovou vrstvu.

UPOZORNĚNÍ: Vyboulení nelze opravit a znamená opravdové riziko, že pneumatika může kdykoli prasknout, bez ohledu na to, zda je traktor naložený či nikoli a zda jedete na poli nebo silnici. K této události může dojít při nízkých rychlostech, a dokonce i u stojícího vozidla – pneumatika může prasknout po delším vystavení slunečnímu svitu.

Zářezy v běhounu nebo na bočnicích pneumatiky

Drobné zářezy v horní části žeber

Drobné zářezy v horní části žeber


Možná si na pneumatikách vašeho traktoru všimnete řady viditelných zářezů. Některé z nich nejsou závažné, ale kvůli jiným budete muset pneumatiku vyměnit, abyste zabránili nehodě.

Drobné zářezy v horní části žeber nebo na jejich boční stěně obecně žádné problémy nezpůsobují na rozdíl od zářezů na bočnicích nebo ve vnitřní struktuře pneumatiky, které bývají mnohem problematičtější.

Pokud spatříte kdekoli na pneumatice velmi hluboký zářez a došlo (dokonce i jen k drobné) ztrátě tlaku, musíte pneumatiku demontovat a zkontrolovat, zda není zasažena její vnitřní struktura.

 

Výměna zemědělských pneumatik ve správný okamžik je levnější než nehoda

Prasknutí zemědělské pneumatiky na návěsu

V dlouhodobém horizontu pravděpodobně ušetříte hodně peněz, pokud budete pneumatiky na traktoru nebo návěsu včas vyměňovat, protože uvíznutí nebo převrácení traktoru ve špatně přístupném terénu vás bude stát výrazně více než sada pneumatik. A to nemluvě o opravdu velmi reálném riziku pro vaši bezpečnost, a tím i pro váš zemědělský podnik, pokud jste jeho majitelem.

 


Více informací o pneumatikách pro traktory

Se značkou Bridgestone máte u pneumatik pro traktory záruku, že vám budou poskytovat opravdové přínosy. Zvolíte-li naši značku, budete moci pracovat bez starostí.

Objevte naši širokou produktovou řadu zemědělských pneumatik

Většina lidí, kteří si přečetli tento článek, si přečetla také níže uvedený článek:

Tyto webové stránky vás mají pouze informovat o technických a funkčních aspektech zemědělských pneumatik a jejich používání. Nejsou určeny k tomu, abyste si na jejich základě udělali o příslušném problému úsudek nebo přijímali definitivní závěry. Pouze váš specialista na zemědělské pneumatiky dokáže individuálně posoudit technickou stránku a přijmout konečné rozhodnutí.